mgr inż. ogrodnictwa Jakub Górski

Ponad 15 lat doświadczenia

Zobacz galerię

Jako profesjonalna i doświadczona firma zakładamy naszym Klientom nowoczesne, funkcjonalne i świetnie skomponowane ogrody. Dla przypomnienia informujemy, że nasza działalność nie ogranicza się wyłącznie do prac w obrębie Poznania. Działamy na terenie całego kraju, a nawet poza granicami Polski.

Zapraszamy do krótkiej lektury na temat trendów jakimi kieruje się nasza firma podczas projektowania nowoczesnych ogrodów.

Ogrody nowoczesne (Poznań) cechuje prostota, funkcjonalizm i minimalizm, czyli ograniczenie kolorów, form i ozdób. Dominują takie materiały jak metal, szkło i beton. Istotne jest, by styl domu i ogrodu był ze sobą spójny, np. zastosowane panele lub płytki w mieszkaniu miały swój "ciąg dalszy" na tarasie, a drewno czy granit zastosowany na elewacji - pojawiał się również w wykończeniu ogrodu.

Roślinność w nowoczesnym ogrodzie
W nowoczesnych ogrodach głównie panuje wielkoformatowość i jednolitość. Dzięki stonowanej kolorystyce i zastosowaniu kilku do kilkunastu odmian gatunków roślin, architektura krajobrazu jest neutralna, nieprzytłaczająca, wręcz uspakaja i wycisza otoczenie. Rośliny często przybierają geometryczne kształty. Kwitnące rośliny ozdobne pojawiają się bardziej jako akcent czy detal, w tym przypadku ich kwiaty są duże i wyraziste. W nowoczesnych ogrodach nie ma miejsca na różnorodność gatunków i barw. Chodzi o to, by zrezygnować ze skomplikowanych kompozycji roślinnych, wymagających stałej pielęgnacji i korekty. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nasza firma świadczy również usługi z zakresu stałej pielęgnacji ogrodów.nowoczesny ogród

Ekologia w nowoczesnym ogrodzie
Coraz popularniejsze stają się ekologiczne trendy w ogrodnictwie, a to za sprawą budowy domów energooszczędnych. Ekologiczne ogrody tworzą rozłożyste rośliny odpowiednio dobrane do podłoża, niewymagające stałego, automatycznego nawadniania i użyźniania, są dość odporne na choroby i szkodniki. Ogranicza się również powierzchnię trawnika, którego pielęgnacja jest dość czasochłonna (grabienie, pielenie, podlewanie) i wymaga zużycia dużej ilości energii elektrycznej (koszenie, przycinanie). Zamiast trawnika wykorzystuje się duże ilości podobnej zieleni albo prawie się z niej rezygnuje. W przypadku tej drugiej opcji, zamiast posługiwania się kolorem roślin można posłużyć się podłożem (żwiry, płyty, kostka, drewno).

Materiały w nowoczesnym ogrodzie
Wszelkie usługi brukarskie czyli takie jak kostka brukowa na nawierzchni układane są prostymi rzędami. Mozaiki lub wymyślne wzory podłoża są zastępowane przez geometryczne kompozycje z elementów różnej wielkości. Dużą popularnością cieszą się nawierzchnie wykończone drewnem (w postaci prostych desek lub płyt drewnopodobnych), okolice roślin wypełnione żwirem, a nie jak dawniej korą; ścieżki utworzone z kostek kamiennych, żwiru lub płyt betonowych, a nawet szkła . Fontanny, murki czy grille mają proste bryły, wykonane również z betonu, kamienia lub metalu. Mogą pojawić się ozdoby lub meble ogrodowe z tworzywa sztucznego o oryginalnej formie.

Oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie
Ogród nowoczesny jest subtelnie oświetlony. Punkty świetlne podkreślają charakterystyczne elementy kompozycji oraz tworzą akcenty świetlne uwypuklające trójwymiarowość przestrzeni. Tworzony nastrój jest adekwatny do trybu życia właścicieli i ich temperamentu (czy ma być to oaza spokoju i wyciszenia czy raczej miejsce rozrywki i spotkań w gronie licznych znajomych). Oprawy świetlne cechuje minimalizm zarówno pod  względem formy jak i materiału.

Ten styl ogrodu zalecany jest osobom młodym, zapracowanym, które nie mają czasu na pielęgnację ogrodu. Proste, nieskomplikowane, a zarazem funkcjonalne kompozycje, rośliny odporne i wytrzymałe, to wszystko ułatwia utrzymanie ogrodu i jest bardziej praktyczne.

Zapraszamy wszystkich z miasta Poznań, okolic jak i również całego kraju. Działamy bowiem na obszarze całej Polski a także za granicą.

Polecamy też nasze murki oporowe oraz pozostałe usługi z zakresu ogrodnictwa.